Tarsus Gezilecek Yerler

Akdeniz’in güzelliğine eşlik eden Tarsus, tarihin birçok sahnesine tanıklık etmiş olup, günümüze getirmiş olduğu kalıntılarla sıklıkla ziyaret edilen Mersin ilçelerinden biridir.

Tarsus Gezilecek Yerler

Akdeniz'in güzelliğine eşlik eden Tarsus, tarihin birçok sahnesine tanıklık etmiş olup, günümüze getirmiş olduğu kalıntılarla sıklıkla ziyaret edilen Mersin ilçelerinden biridir.

Tarsus Gezilecek Yerler

Tarsus'ta gezip görebileceğiniz birçok nokta bulunuyor. Tarihinin yanı sıra doğasının zenginliğiyle de turistlerin beğenisini kazanmaktadır. Mersin Tarsus'ta gezilecek yerler listesi şöyle:

Kleopatra Kapısı: Şehrin simgelerinden biri olan Kleopatra Kapısı'nın kim ve ne zaman yapıldığı hakkında kesin bilgiler bulunmuyor. Yine de Tarsus'a gelenlerin muhakkak gördüğü tarihi kalıntılar arasında. Yapılan bazı araştırmalarda kapının Roma Kralı Marcus Antonius tarafından yaptırıldığı ortaya çıkmış olsa da, bu bilgi kesin ve doğrudur diyemeyiz.

Gülek Kalesi: Ortaçağ'a ait bir kalıntı olan Gülek Kalesi, Tarsus ilçe merkezine yaklaşık 65 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kalenin stratejik bir konumu olmasından dolayı farklı dönemlerde kullanılmaya devam etmiş. Günümüze kadar gelebilmiş bu kalıntıyı Tarsus gezi listenize dahil edebilirsiniz.

St. Paul Kuyusu: Tarsus'un çok eski dönemlerde Hristiyanlar için önemli bir konumu vardı. Günümüze gelen kalıntıların bazılarından bunu anlamak kolay. Bu kalıntılardan biri de St. Paul Kuyusu. Çevresinde evlerin bulunduğu küçük bir avluda yer alan kuyuda birçok arkeolojik kazı yapılmıştır. Günümüzde de kazılar devam etmekte… Tarsus gezi listelerinde St. Paul Kuyusu yerini muhakkak almalı.

Tarsus Şelalesi: Bölgenin tarihi zenginlerine eşlik eden doğal güzellikleri keşfetmeyi sakın unutmayın. Tarsus'un en göze çarpan ve en çok ziyaret edilen noktalarından biridir Tarsus Şelalesi. Berdan Çayı üzerindeki bu eşsiz güzelliğin çevresine tarihi kalıntılar da bulunuyor. Şelalenin aktığı nehirde sular azalınca Roma mezarları görülebilmekte. Güzel bir piknik ve doğa yürüyüşü için rotanızı Tarsus Şelalesi'ne çevirebilirsiniz.

Roma Yolu: Tarsus ilçesine yaklaşık 15 kilometre bir uzaklığa sahip olan Roma Yolu'na yürürken birçok tarihi kalıntıya şahit olabilirsiniz. Sizler için harika bir keşif noktası olan Roma Yolu'nda Bizans ve Roma dönemine ait birçok kalıntı yer alıyor. Bu tarihi yol tam olarak Sağlıklı Köyü sınırları içerisinde bulunuyor.

Kırkkaşık Bedesteni:1579 yılında inşa edilen Kırkkaşık Bedesteni Tarsus'un en önemli tarihi yapılarının başında geliyor. İçerisinde 25 oda bulunan bedesten Ramazanoğulları Beyliği döneminde İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır. Gezi listenize bu tarihi bedesteni dahil ederek farklı bir dönemin izlerine rastlayacağınız keyifli bir geziye adım atabilirsiniz.

Tarsus Müzesi: Farklı dönemlerin izlerini bir arada göreceğiniz noktaların ilk sıralarında Tarsus Müzesi geliyor. Tarsus ve civarında yapılan arkeolojik kazılar sonucunda, gün yüzüne çıkmış eserlerin sergilendiği müzede şehrin tarihine yakından tanık olacaksınız.

Tarsus gezilecek yerleri için misafir tavsiyeleri

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Karboğazı Kuvayi Milliye Anıtı
Karboğazı Kuvayi Milliye Anıtı

-

Nasıl giderim?

Öncelikle merhaba, ben Tarsus'ta ikamet etmekteyim, Karboğazı Kuvayi Milliye Anıtı'na gitmek istiyorum, nasıl gidebilirim, bilgi verebilir misiniz?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Donuktaş Anıtı
Donuktaş Anıtı

-

Yetkililer ilgisiz

İyi bir halde değil. Alkoliklerin ve madde bağımlılarının meskeni olmuş durumda. Yetkililer ilgisiz. Şehrin genel vaziyetine bakınca zaten durumu anlıyorsunuz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Roma Yolu
Roma Yolu

-

roma yolu

Çok güzel çalışma. Bundan sonra da daha geniş çaplı çalışmalar yapmanızı da bekliyoruz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)


Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Tarsus

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Tarsus Gezilecek Yerler

Toplam 10 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Mersin'in en önemli yerleşim alanlarından biri olan Tarsus, tarihteki değerini günümüze kadar korumuştur.

Bir Mersin tatilinde Tarsus ilçesi mutlaka ziyaret edilmeli. Çukurova'nın en önemli yerleşim alanı olan bu bölgede bulunan müzedeki kalıntılarla çok eski dönemlere kısa yolculuklar yapmanızı sağlayacak.

Tarsus Müzesi, Kubad Paşa Medresesi'nde toplanan eserlerin çoğalmasının ardından kurulmuştur. 1971 yılında ise Tarsus Müzesi hizmet vermeye başlamıştır. Tarsus'ta yapılan arkeolojik kazılar sonucu gün yüzüne çıkarılan eserler müzede sergilenmektedir.

Mersin gezinize Tarsus Müzesi'nin ardından Mersin Müzesi'ni ve Taşucu Arslan Eyce Amphora Müzesi'ni de dahil etmeyi unutmayın.

 • Tarihi Yerler
Roma mabedi olduğu tahmin edilen Donuktaş Anıtı, Mersin'in simgelerinden biridir.

Şehre gelen çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Donuktaş Anıtı, Tarsus'a bağlı olan Tekke Mahallesi'nde bulunmaktadır.

Anıt, dikdörtgen planlıdır. Yapımında kesme taş kullanılmıştır. Sağlam bir yapı olmaya devam etse bile üst örtüsü günümüze kadar gelememiştir. Donuktaş Anıtı'ndan bazı arkeoloji kitapları Jüpiter mabedi olarak adlandırmış, bazı kaynaklar ise V. yüzyılda kilise olarak kullanıldığından bahsetmiştir.

Mersin'in tarihine ışık tutan Donuktaş Anıtı kolay bir ulaşım yoluna sahip olduğu için sürekli olarak ziyaret edilmektedir.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Mersin-Tarsus'ta şehrin tarihi izlerini taşıyan Kleopatra Kapısı'nın ne zaman ve kim tarafından yapıldığı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Bazı kaynaklar Romalı Kral Marcus Antonius tarafından Mısır Kraliçesi ve aynı zamanda büyük aşkı Kleopatra için yaptırıldığı yazmaktadır. O dönemlerde deniz kapısı olarak kullanılırmış. Fakat deniz yüzyıllar içerisinde çekilince, Tarsus ilçesinin tam ortasında kalmış Kleopatra Kapısı.

Bazı kaynaklara göre ise bu heybetli kapı, Bizans döneminin sonlarına doğru yapıldığı bilgisi vardır. Eğer bu bilgi doğruysa, ne Kleopatra ne de Marcus Antonius bu kapıdan geçmemiştir maalesef. Yine de eski dönemlerden günümüze birçok insanın geçip gittiği, kiminin hikayesini bile bilmediği bu kapı, Tarsus gezinize yakışacak bir mekan olacak.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Mersin'in güzellikleri arasında olan Tarsus Şelalesi, aynı ismi taşıdığı Tarsus ilinde bulunmaktadır.

Berdan Çayı üzerinde bulunmakla birlikte, Berdan Nehri'nin 5 metre yükseklikten dökülmesi sonucuna oluşmuştur.

Roma döneminde bu şelalenin bulunduğu nokta Roma Mezarlığı olarak kullanılmıştır. Nehir zaman sularını azalttığında bu mezarlıkları görmek mümkündür. Günümüzde mesire yeri özelliği taşımaktadır. Çevresinde bulunan tesislerde geziniz sırasında dinlenebilir ve bu doğa güzelliğinin içinde ailenizle veya dostlarınızla keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Geziniz sırasında Tarsus'ta bulunan Roma Yolu'nu da ziyaret etmeyi unutmayın.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Tarihte önemli bir yeri olan ve yakın zamanda kazılar sonucu birçok kalıntı gün yüzüne çıkarılan Gözlükule Höyüğü, günümüzde park olarak kullanılmaktadır.

Mersin-Tarsus'un güneybatısında bulunan Gözlükule Höyüğü, Orta Anadolu'nun Akdeniz kıyılarına bir geçiş özelliği taşımaktadır.

Buradaki ilk kazılar 1934 yılında başlanmıştır ve günümüzde de kazılar devam etmektedir. Yapılan çalışmalarda bölgenin neolitik dönemden günümüze kesintisiz bir şekilde yerleşim olduğu görülmüştür. Mersin-Tarsus'un gezilecek yerlerinin ilk sıralarında yer alır Gözlükule Höyüğü.

 • Tarihi Yerler
Yüksek bir yerde konumlanmış olan Roma Yolu, Mersin'in Tarsus ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Sağlıklı Köyü'nde bulunmaktadır.

Roma Yolu'ndan Tarsus civarının hoş manzarası görülmektedir.

Ziyaretiniz sırasında bu tarihi yolda yürürken Bizans ve Roma dönemlerine ait mezarlarla ve Roma Yolu ile ilgili kitabeleri göreceksiniz. Sınır kapısı olarak ya da Kilikya sınırlarının başlangıcı yeri olduğu için yapılan kapı 8.80 metre genişliğinde olup 5.20 metre yüksekliğindedir. Mersin'deki geziniz sırasında burada bulunan Mut Kalesi'ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

 • Tarihi Yerler
Mersin tarihin önemli olaylarına tanıklık etmiş şehirlerimizden biridir. Anıtlarıyla, kiliseleriyle, camileriyle tarihinin izleri hala taşımaya devam ediyor.

Mersin'de bulunan Karboğazı Kuvayi Milliye Anıtı da büyük bir zaferin simgesidir. Pozantı'dan çıkamayan Fransızlar, Kuvayi Milliye tarafından sürekli taciz edilirken, Fransızlar Mersin'e gitmek için kaçmaya başlarlar. Kaçarlarken yanlarına Kumcu Veli'yi ve Gülekli Hatice'yi alırlar. Kumcu Veli ve Gülekli Hatice Elmalı Boğazı'na yönlendirmiştir Fransız askerlerini.

Fransızlar, Karboğazı'nın dik yamaçlarında pusuya düşürülmüştür. Bu olay Çukurova'nın kurtuluşunu sağlamış olup, aynı zamanda Ankara Antlaşması'nın imzalanmasına zemin hazırlamıştır. Mersin'in simgesel anıtlarından biri olan Karboğazı Kuvayi Milliye Anıtı, her yıl turistler tarafından ilgi görmektedir.

Anıta Mersin-Tarsus kara yolundan ulşamılmaktadır. Gülek'e sadece 7 kilometrelik bir mesafede yer alır. Şehrin bir diğer anıtı ise Refah Şehitleri Anıtı'dır.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Tarihi Ortaçağ'a kadar inen Gülek Kalesi, Mersin'in geçmişini yansıtan kalıntılardan biridir. Tarsus'un 65 kilometre kadar kuzeyinde kalan kale, Mersin gezinize dahil olabilecek yapılar arasındadır.

Kale, stratejik açıdan önemli bir noktada bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı farklı dönemlerde kullanılmaya devam etmiştir Gülek Kalesi. Sürekli olarak iskan edilmesi mimari yapısından, buluntulardan ve taş işçiliğinden anlaşılmaktadır.

Gülek Kalesi'nin giriş kapısı güneyde kalmaktadır. Şehrin diğer kaleleri gibi bu kalede de sarnıçları vardır. Aynı zamanda kalenin seramik parçaları da dikkat çeken detaylar arasındadır.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Hristiyanlar için oldukça önemli bir yere sahip olan St. Paul'un evinin Mersin'in Tarsus ilçesinde olduğu bilinmektedir.

Tarsus evlerinin çok yoğun olduğu bir noktada avlusunun bahçesinde bulunmaktadır St. Paul Kuyusu. Bu avluda yapılan arkeolojik kazılar sonucunda bazı duvarlar gün ışığına çıkarılmıştır. Çok eski dönemlerden beri kutsal sayılan St. Paul Kuyusu, yakın bir zamana kadar yaşayan bu kentte Hristiyan topluluğunun olduğunu göstermektedir.

Mersin, doğal güzellikleriyle ve tarihi kalıntılarıyla ilgi gören şehirler arasındadır. Mersin'de bulunan Limonlu Çayı, Tarsus Şelalesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Köşekbükü Mağarası ve Anemurium Antik Kenti başta olmak üzere göreceğiniz çok yer var. St. Paul Kuyusu'da kesinlikle mistik atmosferinin içine hapsedecek sizi.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Tarsus\'un en enemli yapılarından biri olan Kırkkaşık bedesteni 1579\'da Ramazanoğulları Beyliğinden İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır. İçerisinde 25 oda vardır ve 7 kubbeden oluşur.